2013 BSFF Film Slates

SLATE 1 (Juried)
Friday, August 2nd
    7 pm - Ballston Spa High School Auditorium
 
Film Title Entrant Origin Length Notes
Kite Falling Zach Durocher NY 06:25
Cameron & Stephanie Sleepless in Lake Placid challenge NY 06:45 Non-juried
Lennon's Poster Joe Fellows
Nick Esdaile
UK 03:26
Shadows in the Moonlight Ron Pucherelli NY 09:14
One Kiss Kevin Craig West NY 04:48
News to Me Zack Danek
Jordan Whittemore
NY 04:29
Mi Ojo Derecho
(The Apple of My Eye)
Josecho De Linares Spain 13:00
The Last 3 Minutes Po Chan CA 05:19



SLATE 2 (Juried)
Friday, August 2nd
    9 pm - Old Iron Spring Park
 
Film Title Entrant Origin Length Notes
Chee-Wi Learns to Growl Emma Penaz Eisner CA 06:41
Talk it Out
Malta Ave. PSA
Mrs. DeGregorio's
4th Grade Class
NY 01:00 Non-juried
The Accidental Felon Jacob McAuliffe NY 06:00
Woods Scott Antolick NY 01:38
Escape Sleepless in Lake Placid challenge NY 08:50 Non-juried
Notice the Inside
Malta Ave. PSA
Mrs. Balbian's
4th Grade Class
NY 01:00 Non-juried
Pigeon Impossible Lucas Martell TX 06:15
Pressure Within Emily Foreman NY 04:15
Killer APP Elizabeth Herrick FL 01:17
Friends All Along
Malta Ave. PSA
Mrs. Townsend's
4th Grade Class
NY 01:00 Non-juried
RESET Proctor Theater's Reel Adventure Students NY 11:08
Be The Change - PSA Pedro Pimentel NH 02:01
Destiny Fabien Weibel France 05:26



SLATE 3 (Juried)
Saturday, August 3rd
    7 pm - Ballston Spa High School Auditorium
 
Film Title Entrant Origin Length Notes
Too Shy Ryan Hutchins CA 08:21
Lioness Kerry VeVielle
Jordan Whittemore
NY 04:58
Chocolates Aron Campisano CA 04:44
You Have One Message Rich Lounello NY 10:00
Red Jordan Whittemore
Natalie DiCocco
NY 05:00
Weirdo Records Laura Brincat NY 04:11
Stages Alex Hass NY 08:09
The Long Off Season Calvin O'Connor NY 04:56
A Lovely Treat Saralyn Armer - Producer CA 10:02



SLATE 4 (Juried)
Saturday, August 3rd
    9 pm - Old Iron Spring Park
 
Film Title Entrant Origin Length Notes
The Magicians' Gateway Rachel Lambert NY 04:41
World's Smallest Movie IBM 01:35 Non-juried
Talk it Out
Malta Ave. PSA
Mrs. DeGregorio's
4th Grade Class
NY 01:00 Non-juried
Creamen Esther Casas Spain 11:00
Board of Love Dan Leap
Autumn Flannery
Erick McCarthy
Andrew Thorne
Nick Wagoner
Omer Osman
NY 03:38
Chet's Pet Sleepless in Lake Placid challenge NY 07:16 Non-juried
Notice the Inside
Malta Ave. PSA
Mrs. Balbian's
4th Grade Class
NY 01:00
Social Security Peter Smith UK 01:57
Satisfied Mind Caitlin Stedman NY 06:33
Square Christopher Lemelin NY 02:21
Eggsistentialism Jake McKenna NY 04:49
NGUTU Felipe Del Olmo
Daniel Valledor
Spain 04:00
Friends All Along
Malta Ave. PSA
Mrs. Townsend's
4th Grade Class
NY 01:00 Non-juried
Sign Language Oscar Sharp UK 04:57


- World Premier
- USA Premier
- Young Filmmaker Entry
- Original Score

Films in the juried slates are eligible for awards in the following categories:

  1. Best Film (Best of the Fest) - one each for youth & non-youth filmmakers
  2. Best New Film (World or USA premier)
  3. Best Original Score
  4. Best Sound
  5. Best Editing - one each for youth & non-youth filmmakers
  6. Best Screenplay - one each for youth & non-youth filmmakers
  7. Most Creative Youth Film

{ENTER YOUR FILM} {CONTACT US} {OUR SPONSORS} {ABOUT BALLSTON SPA} {ABOUT BSFF}